به وب سایت شرکت شباهنگ برکت خوش آمدید.
EN

کارخانه الکترود گرافیتی
کارخانه الکترود گرافیتی
کارخانه الکترود گرافیتیکارخانه الکترود گرافیتی
کارفرما : گروه توسعه صنایع پارسیان پرگاس اوهر
محل پروژه : زنجان - شهرستان ابهر
حجم سرمایه گذاری کل : 46,976,479 میلیون ریال
وضعیت پروژه : در حال اخذ تسهیلات
شرح خدمات انجام شده : تهیه طرح توجیهی و تامین منابع مالی

خلاصه طرح:

الكترود گرافيتي يكي از مواد اساسي در فرايند توليد فولاد به روش ذوب الكتريكي است. از آنجايي كه بیش از ۸۶‌درصد توليد فولاد در ايران به روش احياي مستقيم و ذوب الكتريكي صورت مي‌گيرد، توليدكنندگان فولاد نگاه ويژه‌اي به اين طرح دارند چرا كه در حال حاضر نياز ايران به الكترود گرافيتي به طور كامل از خارج تامين مي­شود. با توجه به اینکه در توليد اين ماده الكتريكي از فناوري بالا استفاده مي‌شود، تعداد محدودي از كشورهاي دنيا توانسته‌اند به تكنولوژي ساخت آن دست يابند و در صورت احداث و راه­اندازی این کارخانه، کشور ايران بيستمين كشوري خواهد بود كه به شيوه ساخت الكترود گرافيتي دست مي‌يابد.

اهمیت تولید این محصول بگونه­ای می باشد که این بخش از فرايند توليد تنها حلقه‌اي است كه در فناوري چرخه  فولاد در اختيار ايران قرار نداشته است.

ايجاد طرح الكترود گرافيتي از اوايل انقلاب همزمان با ساخت فولاد اهواز و فولاد مباركه‌ مطرح شده بود و گروه‌هاي مطالعات متعددي اقدام به جمع‌آوري اطلاعات ايجاد چنين كارخانه‌اي كردند. با اين حال هيچ كدام از آن مطالعات وارد مرحله اجرايي نشد و شركت ملي فولاد ايران از سال ۷۸ به طور پيوسته مطالعات براي احداث اين واحد را در اردکان یزد آغاز نمود و لیکن بدلایل مشکلات متعدد سهامداران و مسایل اقتصادی و محدودیت های منطقه ای تا کنون نتوانسته است طرح را اجرایی نماید و در این راستا از طرفی به جهت خودکفایی و تکمیل زنجیره فولاد و رفع وابستگی صنایع فولاد کشور در زنجیره مواد اولیه و ایجاد یک فعالیت اقتصادی بمنظور اشتغالزایی و ایجاد ارزش افزوده و از طرفی دیگر با توجه به تغییرات شگرف در قیمت جهانی الکترود و تهدیدهای تامین این ماده از چرخه فولاد، گروه توسعه صنایع پارسیان پرگاس اوهر ، درصدد ایجاد یک واحد ۳۰ هزارتنی تولید الکترود گرافیتی در استان زنجان شهرستان ابهر می باشند و طرح حاضر جهت بررسی و امکان سنجی تولید این ماده استراتژیک صنایع فولاد تهیه شده است که مشاور نتایج مطالعات اقتصادی ، فنی و مالی آنرا در ادامه آورده است .

الكترود گرافيتي ماده اي با ساختار كربن كريستالي مي­باشد و از آن جهت هدايت جريان الكتريكي به درون كوره، براي ذوب آهن اسفنجي و يا قراضه، به منظور توليد فولاد در كوره هاي قوس الكتريكي، استفاده مي­گردد. …….طراحی سایت : پرشین تیک