به وب سایت شرکت شباهنگ برکت خوش آمدید.
EN

پالایشگاه میعانات گازی
پالایشگاه میعانات گازی
پالایشگاه میعانات گازیپالایشگاه میعانات گازی
کارفرما : شرکت توسعه تجارت دریا بندر
محل پروژه : فارس - شهرستان بندرعباس
حجم سرمایه گذاری کل : 2.693.990 میلیون ریال
وضعیت پروژه : در حال اخذ تسهیلات
شرح خدمات انجام شده : تهیه طرح توجیهی و تامین مالی

خلاصه طرح:

وجود ذخایر عظیم نفت در ایران موجب شده است که اکتشاف، استخراج و بهره برداری از این منابع خدادادی همواره در راس امور کشور قرار داشته باشد. گاهی منابع نفتی در مناطقی یافت می­شوند که محدودیت هایی در احداث واحدهای بزرگ پالایشگاهی و انتقال فرآورده ها وجود دارد. علاوه بر این از آنجایی که در ایران نیاز به فرآورده های سبک نفتی از جمله بنزین و گازوئیل همواره وجود داشته و ساخت پالایشگاه های بزرگ نیاز به صرف زمان طولانی و هزینه بالایی دارد. ضرورت احداث پالایشگاه های مقیاس کوچک به چشم می خورد. در مناطق پرجمعیتی که نزدیک خطوط انتقال نفت بوده و یا در فاصله نسبتاً دوری از پالایشگاه های اصلی واقع شده اند؛ با ایجاد یک واحد کوچک پالایشگاهی می توان از نفت خام موجود در خطوط استفاده و محصولات مورد نیاز مردم محلی را تامین نمود. همچنین احداث چنین واحدهایی از لحاظ رعایت ملاحظات پدافند غیرعامل و نیز اشتغال زایی مناسب نسبت به حجم سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت می باشند. به این ترتیب با ساخت پالایشگاه های کوچک می توان گام های بلندی در راستای خصوصی سازی پالایشگاه ها برداشت.

برای افزایش ظرفیت پالایشی کشور گزینه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها ساخت پالایشگاه های کوچک با خوراک نفت خام یا میعانات گازی است که در سالهای اخیر به صورت جدی تری مطرح و به آن پرداخته شده است. این موضوع خصوصا پس از تصویب قطعنامه­های تحریمی اتحادیه اروپا و کاهش تدریجی صادرات نفت خام مورد توجه قرار گرفت. در واقع، پالایشگاه­های کوچک، پالایشگاه­هایی با ظرفیت پایین هستند که برخی از آنها قابلیت جابجایی نیز دارند. پالایشگاه های کوچک نسبت به پالایشگاه های بزرگ مزایای قابل توجهی دارد که عبارتند از:

۱- تأمین مالی: تأمین مالی پالایشگاه های کوچک به خاطر حجم کوچکتر نقدینگی مورد نیاز سهل تر بوده و امکان تأمین مالی این نوع پالایشگاه ها از بازار سرمایه به راحتی قابل انجام است.

۲- تأمین تجهیزات: فناوری های مورد نیاز پالایشگاه ها در مقیاس بزرگ در دست کشورهای غربی است که در شرایط فعلی تأمین تجهیزات و خدمات با مشکلات عدیده روبرو شده است. اما در مقیاس کوچک، صاحبان فناوری کشورهای شرقی مانند چین، روسیه و… هستند و تامین تجهیزات بصورت ساده تری انجام می­شود.طراحی سایت : پرشین تیک