به وب سایت شرکت شباهنگ برکت خوش آمدید.
EN

پالایشگاه قیر
پالایشگاه قیر
پالایشگاه قیرپالایشگاه قیر
کارفرما : شرکت فرا شیمی روز
محل پروژه : فارس - شهرستان بندرعباس
حجم سرمایه گذاری کل : 6.122.973 میلیون ریال
وضعیت پروژه : در حال اخذ تسهیلات

خلاصه طرح:

قیر

قیر ماده‌ای است سیاه رنگ و خمیری شکل که در عایقکاری رطوبت و ساخت آسفالت کاربرد دارد. قیر انواع گوناگونی دارد که هر یک از انواع آن، دارای کاربرد خاصی است. در یک دسته بندی کلی می توان منابع اولیه قیر را به سه دسته زیر تقسیم بندی نمود:

۱. قیرهای نفتی: آن دسته از قیرهایی هستند که منشا آنها نفت خام می باشد. این قیرها، قیرهای جامد و نیمه جامدی هستند که به طور مستقیم از تقطیر نفت خام و انجام عملیات های تکمیلی در واحدهای تولیدی قیر بدست می آید.

۲. قیرهای قطرانی: موادی سیاه رنگ و سخت هستند که باقیمانده تقطیر قطران زغال سنگ می باشند.

۳. قیرهای طبیعی: دسته ای از مواد قیری هستند که تحت تاثیر عوامل جوی و گذشت زمان به طور طبیعی ایجاد شده و بدون نیاز به روش های تقطیر به کار می روند. (دریاچه قیر بهبهان)

قیرهای خالص همچنین برای اینکه خواص مورد نظر برای کاربردهای مختلف را پیدا کنند، تحت فرایندهای دیگر قرار می‌گیرند .

وجود ذخایر عظیم نفت در ایران موجب شده است که اکتشاف، استخراج و بهره برداری از این منابع خدادادی همواره در راس امور کشور قرار داشته باشد. گاهی منابع نفتی در مناطقی یافت می­شوند که محدودیت هایی در احداث واحدهای بزرگ پالایشگاهی و انتقال فرآورده ها وجود دارد. علاوه بر این از آنجایی که در ایران نیاز به فرآورده های سبک نفتی از جمله بنزین و گازوئیل همواره وجود داشته و ساخت پالایشگاه های بزرگ نیاز به صرف زمان طولانی و هزینه بالایی دارد. ضرورت احداث پالایشگاه های مقیاس کوچک به چشم می خورد. در مناطق پرجمعیتی که نزدیک خطوط انتقال نفت بوده و یا در فاصله نسبتاً دوری از پالایشگاه های اصلی واقع شده اند؛ با ایجاد یک واحد کوچک پالایشگاهی می توان از نفت خام موجود در خطوط استفاده و محصولات مورد نیاز مردم محلی را تامین نمود. همچنین احداث چنین واحدهایی از لحاظ رعایت ملاحظات پدافند غیرعامل و نیز اشتغال زایی مناسب نسبت به حجم سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت می باشند. به این ترتیب با ساخت پالایشگاه های کوچک می توان گام های بلندی در راستای خصوصی سازی پالایشگاه ها برداشت.

برای افزایش ظرفیت پالایشی کشور گزینه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها ساخت پالایشگاه های کوچک با خوراک نفت خام یا میعانات گازی است که در سالهای اخیر به صورت جدی تری مطرح و به آن پرداخته شده است. این موضوع خصوصا پس از تصویب قطعنامه­های تحریمی اتحادیه اروپا و کاهش تدریجی صادرات نفت خام مورد توجه قرار گرفت. در واقع، پالایشگاه­های کوچک، پالایشگاه­هایی با ظرفیت پایین هستند که برخی از آنها قابلیت جابجایی نیز دارند. پالایشگاه های کوچک نسبت به پالایشگاه های بزرگ مزایای قابل توجهی دارد که عبارتند از:

۱- تأمین مالی: تأمین مالی پالایشگاه های کوچک به خاطر حجم کوچکتر نقدینگی مورد نیاز سهل تر بوده و امکان تأمین مالی این نوع پالایشگاه ها از بازار سرمایه به راحتی قابل انجام است.

۲- تأمین تجهیزات: فناوری های مورد نیاز پالایشگاه ها در مقیاس بزرگ در دست کشورهای غربی است که در شرایط فعلی تأمین تجهیزات و خدمات با مشکلات عدیده روبرو شده است. اما در مقیاس کوچک، صاحبان فناوری کشورهای شرقی مانند چین، روسیه و… هستند و تامین تجهیزات بصورت ساده تری انجام می­شود.

۳- امکان راه­اندازی توسط بخش غیردولتی: سهولت تامین مالی این پالایشگاه ها باعث شده تا امکان راه اندازی آنها بطور کامل توسط بخش غیردولتی وجود داشته باشد که همین امر موجب ورود بخش خصوصی به صنعت پالایش و تقویت آن خواهد شد.طراحی سایت : پرشین تیک