به وب سایت شرکت شباهنگ برکت خوش آمدید.
EN

معدن سیلیس چغندرون
معدن سیلیس چغندرون
معدن سیلیس چغندرونمعدن سیلیس چغندرون
کارفرما : شرکت مهندسی زرین سنگ قومس
محل پروژه : سمنان - سمنان
حجم سرمایه گذاری کل : 24.224 میلیون ریال
وضعیت پروژه : در حال اخذ تسهیلات
شرح خدمات انجام شده : تهیه طرح توجیهی و تامین منابع مالی

معرفی محصول:

سیلیس یا اکسید سیلیسیم با فرمول شیمیایی Sio2 فراوان ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین است . سیلیس در طبیعت به صورت آزاد و یا بصورت ترکیب با سایر اکسیدها وجود دارد . نام سیلیس از واژه لاتین silicon به معنی سنگ سخت ، سنگ آتش زنه یا سنگ چخماق گرفته شده است . نام سیلیس برای کلیه کانی هایی با فرمول عمومی sio2 برده می شود . این کانیها با فرمول شیمیایی یکسان تشکیل پولی مورفهای معروفی را می دهند که در گروه کواترز قرار می گیرند. کواترز در حالت خاص بصورت در کوهی ظاهر می گردد که در چنین حالتی تمام خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را آشکار می کند . کواترز در مقابل اسیدها و بازها حساس نیست ولی در مقابل اسید فلوئوریدریک ، حساس و تاثیر پذیر می­باشد . از نظر بافت و ساختمان داخلی هر کدام از اتم های سلیسیم به وسیله ۴ اتم اکسیژن بصورت تترائدر محاط شده است .

کواترز دارای سختی ۷ در مقیاس جدول موس و وزن مخصوص ۲/۶۵ میلی باشد . ترکیب شیمیایی و خواص فیزیکی سیلیس، تعیین کننده کیفیت و موارد مصرف آن در هر یک از صنایع مورد استفاده می باشد

سیلیس که به سنگ شیشه شهرت دارد دارای چگالی ۲/۲۱ و یک سنگ شفاف است. و هنگامی که ناخالصی آن از یک ppm کمتر باشد یکی از بهترین شیشه های شفاف و دارای قدرت انتقال اشعه ماورا بنفش است. سیلیس گدازیده خالص دارای نقطه ذوب ۱۷۵۰ درجه سیلسیوس می باشد و در ظروف شیمیایی و حرارتی تا ۱۱۰۰ درجه حرارت را تحمل می کند .

از آنجایی که سیلیس در قبال ضربه شدید حرارتی ، اسیدها و مقاومت الکتریکی استقامت بالایی دارد در تولید قطعات شیمیایی بکار می رود. از مواد سیلیس در تولید پشم شیشه نیز استفاده می­شود . آرد سیلیس که از نرم ساییدن ماسه به دست می آید در رنگها و همچنین برای ساختن بلوک­های کف­سازی استفاده می­شود. همچنین پودر نرم آن و یا ذرات دانه بندی شده آن به عنوان یک ماده ساینده مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل‌های سیلیس در طبیعت

سیلیس آزاد در طبیعت به‌صورت بلورین، بلور مخفی و بلور مخفی آبدار وجود دارد.

کوارتز : کوارتز یکی از پلی‌مورف‌های سیلیس است. این فاز در فشار و درجه حرارت معمولی پایدار است. به همین دلیل سیلیس آزاد در طبیعت بیشتر به‌صورت کوارتز یافت می‌شود. کانی کوارتز از سختی بسیار بالایی برخوردار است.

ماسه و ماسه‌سنگ : ماسه‌ها و ماسه‌سنگ‌ها از انواع کوارتز رسوبی هستند که به‌صورت طبیعی خرد شده‌اند. در ماسه‌سنگ، دانه‌های ماسه به‌وسیله ذرات آهک، رس، اکسید آهن یا سایر مواد به یکدیگر چسپیده‌اند.

فلینت : فلینت از انواع سیلیس‌های بلور مخفی است و از بلورهای بسیار ریز کوراتز، آب، کربنات کلسیم و مواد آلی تشکیل شده است. رنگ فلینت قهوه‌ای روشن، خاکستری یا سیاه است که در اثر حرارت و سوختن مواد آلی، به رنگ سفید در می‌آید. این شکل از سیلیس آزاد، از حل‌شدن اسکلت سیلیسی جانوران اسفنجی در آب دریاها و سپس ته‌نشینی در بستر دریا به‌وجود آمده‌اند.

کاربرد و موارد مصرف سیلیس :

مصارف فراوانی در صنایع دارد که از آن جمله تولید فروسیلیس ، شیشه سازی ، تولید آجر ، ماسه آهکی ، چینی سازی ، تولید سدیم ، ریخته گری ، تولید سایر مواد سیلیسی ، لعاب سازی ، سرامیک سازی ، ریخته گری و نسوز ، نیمه هادی ، پشم شیشه سیلیکات ، صنایع الکترونیک ، لاستیک و پلاستیک ، رنگ سازی ، بتونه و چسب فولاد ، تصفیه آب ، سیمان ، سند بلاست ، صابون سازی ، کنترل ساییدگی لوله های آب ، پاک کننده های صنعتی ، رنگ و پوشش ، شناور سازی کانه ، قالب ریخته گری ، پایدار سازی پراکسید و کنترل خوردگی در لوله های آب و چسب سازی.طراحی سایت : پرشین تیک