به وب سایت شرکت شباهنگ برکت خوش آمدید.
EN

فرآوری انگور (شیره انگور)
فرآوری انگور (شیره انگور)
فرآوری انگور (شیره انگور)فرآوری انگور (شیره انگور)
کارفرما : مسعود کهنه پوشی
محل پروژه : کردستان - مریوان
حجم سرمایه گذاری کل : 34.648 میلیون ریال
نوع تولید و ظرفیت تولید : تولید شیره انگور
وضعیت پروژه : در حال بهره برداری
شرح خدمات انجام شده : تهیه طرح توجیهی و تامین منابع مالی

. آشنایی با محصول:

شیره انگور :

شیره انگور فرآورده­ای با ارزش غذایی بالاست. به دلیل مزه شیرین، مطبوع و ملایم، در نان­های محلی، شیر برنج، فرنی و حلوا به کار می­رود. در مقایسه با انگور کالری فوق­العاده بالایی دارد و مصرف مقدار اندک آن انرژی از دست رفته را جبران می­کند. این شیره رژیمی نیست و برای افراد چاق و دیابتی منع مصرف دارد. شیره انگور از نظر میزان مواد مغذی تا حدودی با انگور تازه برابری می­کند. البته در زمان تغلیظ مقداری از ویتامین­های حساس به حرارت شیره تخریب می­شود. کودکان و نوجوانان در حال رشد، افرادی که در اثر بیماری طولانی یا عمل جراحی ضعیف شده اند یا کسانی که بسیار لاغرند و ضعف عمومی دارند می­توانند از این شهد استفاده کنند. شیره انگور در مقایسه با انگور کالری فوق العاده بالایی دارد و مصرف مقدار اندک آن انرژی از دست رفته را جبران می­کند، این شهد لذیذ حاوی ویتامین­های C، B، A و املاحی چون آهن، منیزیم، فسفر و مقداری کلسیم است. این ماده هم به صورت خانگی و هم به صورت صنعتی در کارخانجات نبات-سازی، شربت-سازی، قنادی­ها و … کاربرد فراوان دارد.شیره انگورهایی گرفته می­شود که درشت و خیلی شیرین بوده و در موقع رشد کمتر آب خورده باشند یعنی درخشان کمتر آبیاری شده باشد. شیره انگور را می­توان با شیر، سرشیر، خامه، ارده و فرنی و … مخلوط کرده به عنوان جایگزین شکر استفاده کرد.

شیوه تولید شیره انگور :

شیره انگور ماده ای است بسیار شیرین که از آب انگور به دست می­آید. شهرستان ملایر و نیشابور و کاشمر در خراسان رضوی تولید کننده شیره انگور در ایران می­باشند. ابتدا آب انگور را از انگور جدا می­کنند سپس نوعی خاک قلیایی به آن اضافه می­کنند که باعث می­شود تفاله انگور به همراه خاک ته نشین شود بعد آب انگور را داخل دیگ­هایی ریخته و می­جوشانند تا به رنگ طلایی نزدیک به سرخ درآید. این محصولات در حجم پایین باعث می­شود که صرفه اقتصادی چندانی نداشته و همچنین عدم توجه به نکات بسته بندی و بازاریابی، موجب شده است که محصول فراگیری در بازار نباشند. تولید این محصولات سنتی اگر با رعایت مواد بهداشتی و در یک ظرفیت اقتصادی انجام گیرد و همچنین به مسائل مربوط به بسته بندی و بازاریابی نیز توجه شود می­تواند به عنوان یک فرصت سرمایه­گذاری مطلوب معرفی شود.

انواع شیره انگور

شیره ‌انگور بسته به نوع انگور مورد استفاده به دو صورت قرمز و سفید تولید می‌شود. شیره قرمز از انگورهای قرمز و الوان که دارای رنگ ارغوانی تیره هستند به‌دست می‌آید و شیره سفید غالبا از انگورهای سفید بی دانه تهیه می‌شود.

خواص شیره انگور

خاصیت اصلی انواع شیره انگور، انرژی زا بودن آن است و برای فصل زمستان که بدن به انرژی بیشتری برای گرم کردن خود احتیاج دارد، بهترین غذا محسوب می-شود. شیره انگور بسیار مقوی است و برای کسانی که بر اثر یک بیماری طولانی یا عمل جراحی ضعیف شده اند، بسیار مفید است. شیره انگور، ضعف عمومی بدن و ضعف احشاء را معالجه و بدن را تقویت می­کند.

نحوه و موارد استفاده از شیره انگور:

شیره انگور موارد مصرف متعددی دارد. به همین دلیل در طراحی بسته بندی آن باید موارد مصرف آن را مورد توجه قرار دهید.

  1. به عنوان روکش دقیقاً همانند مربا مارمالاد جهت صبحانه.
  2. به عنوان روکش برای دسرها و بستنی.
  3. به عنوان شیرین کردن همراه با شیره تازه انواع گوناگونی از خامه ها و روغن کنجد.
  4. جهت تولید سرکه و الکل با کیفیت بالا.
  5. جهت تولید نوشیدنی­های سالم و بهداشتی.
  6. به عنوان رنگ دهنده جهت غذا و دارو.
  7. به عنوان ماده ای در صنعت نانوائی شکلات و شیرینی پزی.

ویژگی یک شیره انگور مناسب

۱-  شیره‌انگور لازم نیست در یخچال نگهداری شود و چنانچه در بیرون یخچال کپک بزند و یا ترش شود شیره مناسبی نیست و آبکی بوده است.

۲-  شیره‌های رقیق دارای رطوبت و آب بالاتر و قند کمتر هستند. بنابراین شیره‌ای که یک غلظت مناسب دارد دارای مواد مغذی بیشتری است و مقوی‌تر است.

۳-  شیره مرغوب دارای رنگ شفاف بوده و نباید خاک آلود باشد.

۴-  شیره انگوری که از انگورهای شیرین و مرغوب تهیه می‌شود کیفیت بالاتری دارد. از این رو بایستی این محصول را از جای معتبر و مطمئن تهیه کرد.طراحی سایت : پرشین تیک