به وب سایت شرکت شباهنگ برکت خوش آمدید.
EN

طرح مرتعداری
طرح مرتعداری
طرح مرتعداریطرح مرتعداری
کارفرما : شرکت اهواز دلا
محل پروژه : خوزستان - مسجد سلیمان
حجم سرمایه گذاری کل : 143,116میلیون ریال
وضعیت پروژه : در حال اخذ تسهیلات
شرح خدمات انجام شده : تهیه طرح توجیهی و تامین منابع مالی

اهمیت مرتع

براساس مطالعات انجام شده ارزش جهانی یک هکتار مرتع در سال، ۲۳۲ دلار برآورد شده است. ارزش‌های اکولوژیکی و  زیست محیطی مراتع در ایران بین ۴ تا ۸ برابر ارزش علوفه تولیدی آنها است. برخی از این ارزش ها عبارتند از :

۱-حفظ خاک و جلوگیری از فرسایش آن (۶۰ تا ۷۰ درصد)

۲-تنظیم گردش آب در طبیعت (۷۵ درصد روان آبهای سطحی )

۳-حفظ ذخایر ژنتیکی گیاهی و جانوری (۸۰ تا ۸۵ درصد تنوع گونه‌ای کشور)

۴-ایجاد فضای سبز و تلطیف هوا

۵-تامین علوفه مورد نیاز احشام عشایری و روستایی(حدود ۴۰ درصد علوفه مورد نیاز دام‌های کشور)

۶-تامین بخشی از پروتئین مورد نیاز کشور (بالغ بر ۳۱ درصد گوشت قرمز تولیدی سالانه کشور)

۷-تولید محصولاتی نظیر گیاهان دارویی، صمغ‌ها و رزین‌ها

۸-اکوتوریسم

۹-تامین غذا و مأمن وحوش و پرندگان

۱۰-ترسیب کربن

مرتع چيست؟

مرتع به دشت های پر از گل و گیاه، تپه ها و کوه های سر سبز  و علفزارها و بوته زارهای وسیع گفته می شود که حداقل در یک فصل سال (یا چند روز از سال) مورد چرای دام قرار گیرد. این دشت ها بدون اینکه کسی در آن زحمتی کشیده باشد، سر سبز و خرم است و دامداران دام هاو گوسفندان خود را برای چرا به آنجا می برند.

انواع مرتع:

مراتع از نظر مقدار گیاهی که آن را پوشانده است به سه دسته تقسیم می شوند:

الف ـ مراتع خوب: همه ی سطح این مراتع را گیاه فرا گرفته و جای خالی و بدون گیاه در آنها بسیار کم دیده می شود.

ب ـ  مراتع متوسط: تقریباً نصف سطح این مراتع دارای گیاه و نصف دیگر  آن بدون گیاه است.

ج ـ  مراتع فقیر: این مراتع پوشش گیاهی کمی داشته و در جاهای خشک و بی آب و علف قرار دارند.

 

 فواید مراتع

مراتع از جمله نعمات خداوندی هستند که دارای فواید بسیاری می باشند که بعضی از آنها از این قرارند:

  • تولید علوفه: همانگونه که گفتیم مراتع زمین هایی هستند که به صورت خودرو دارای علوفه می باشند این علوفه به هر میزان که باشد مورد استفاده ی یک یا چند نوع دام مثل گوسفند، بز، اسب، شتر و … قرار می گیرد. دام هایی که در کشور ما وجود دارند بیشتر اوقات از علوفه ی مراتع استفاده می کنند و شاید در مدت کوتاهی از سال به صورت دستی به آنها غذا داده شود
  • تولید اکسیژن: برای نفس کشیدن مراتع به همراه جنگل ها و به طور کلی تمامی بوته های سبز اکسیژن تولید می کنند که برای نفس کشیدن و زنده ماندن ما انسانها بسیار ضروری است. البته لازم به ذکر است که علاوه بر ایجاد هوای پاک و سالم برای تنفس گیاهان سبز موادی که در هوا وجود دارند و برای سلامتی انسانها ضرر دارند را نیز جذب کرده و از بین می برند.
  • کمک به ذخیره شدن آب در زیر زمین: در زمان هایی که بارندگی وجود دارد، آب از ارتفاعات به طرف پایین حرکت کرده و کمتر در زمین نفوذ می کند. اما اگر این حرکت آب در سطح مراتع یا جنگل ها اتفاق بیفتد گیاهان مثل سدهای کوچک جلوی سرعت آب را می گیرند و فرصتي پيدا کرده و در زمين فرو مي رود. این آبی که در زمین نفوذ می کند باعث می شود قنات ها، چشمه ها و چاهها پر از آب شوند.
  • حفظ حاصلخیزی خاک و جلوگیری از فرسایش آن به وسیله ی آب و باد: گیاهان مراتع با گذشت زمان سنگ ها را به کمک ریشه های خود خرد می کنند و خاک تولیدمی کنند و از طرف  دیگر  برگ های این گیاهان که می ریزد یا گیاهانی که به هر دلیل می میرند و بر زمین می افتند کم کم تجزیه شده و خاک بسیار حاصلخیزی تولید می کنند که این حالت باعث قویتر شدن گیاهان دیگر می شود.

از طرف دیگر ریشه ی گیاهان مراتع خاک ها را به هم می چسباند و ساقه ها و قسمت هوایی گیاهان هم در مقابل باد و سیل مقاومت می کند و مانع می شود این خاک ها  به جاهای دیگر برده شود و  خاک را  حفظ می کنند.

در زمین ها و مناطقی که خاک آنها پوشش گیاهی مناسبی ندارند باد به شدت در سطح زمین وارد و باعث فرسایش خاک می شود و همچنین زمانی که باران می بارد آب به سرعت در سطح زمین جاری می شود و خاک را می شوید و با خود می برد اما در مناطقی که بوته ها و گیاهان مناسب وجود دارند آب و باد نمی توانند خاک را جا به جا کنند.طراحی سایت : پرشین تیک