به وب سایت شرکت شباهنگ برکت خوش آمدید.
EN

طرح فلدسپات قزلجه
طرح فلدسپات قزلجه
طرح فلدسپات قزلجهطرح فلدسپات قزلجه
کارفرما : شرکت تعاونی معدنی مجتمع اکتشاف زنجان
محل پروژه : زنجان - زنجان
حجم سرمایه گذاری کل : 31.920 میلیون ریال
وضعیت پروژه : در حال اخذ تسهیلات
شرح خدمات انجام شده : تهیه طرح توجیهی و تامین منابع مالی

. آشنایی با محصول:

معرفی محصول (فلدسپات ):

نام این گروه از کانیها از دو کلمه feld  به معنی صحرا و spar به معنی لکه گرفته شده است. دلیل نامگذاری این گروه از کانیها به فلدسپار (فلدسپات) ایجاد نقاط سفید رنگ توسط این کانیه در مناطق مسطح و بیابانی، پس از رها شدن این کانیها از متن سنگهاست (در اثر عوامل هوازدگی ). فلدسپاتها بر اساس ترکیب شیمیایی به دو گروه فلدسپاتهای آلکالن (قلیایی) و فلدسپاتهای پلاژیوکلاز تقسیم می شوند . فلدسپاتها اکثراً دارای رنگ سفید بوده ولی به رنگهای خاکستری، شیری، قرمز جگری و سبز روشن نیز دیده می شوند.

محیط تشکیل فلدسپاتها

فلدسپاتها ۵۰ درصد سیلیکاتهای جامد زمین، ۶۰ درصد کانیهای سنگهای آذرین درونی، ۳۰ درصد کانیهای سنگهای دگرگونی و ۱۱ درصد کانیهای ماسه سنگها را تشکیل می دهند . فلدسپاتهای پلاژیوکلاز سدیم دار مثل آلبیت و الیگوکلاز در سنگهای آذرین درونی با ترکیب اسیدی مثل گرانیت، پگماتیت، گرانودیوریت و مونزونیت دیده می شود . پلاژیوکلازهای کلسیم دار مثل آندزین ، لابرادور ، بیتونیت و آنورتیت در سنگهای آذرین درونی با ترکیب بازیک مثل گابرو، بازالت، دیوریت وآندزیت دیده می شود.

میکروکلین در سنگهای عمیق مثل گرانیتها، سینیتها و پگماتیتها که به آرامی سرد شده­اند دیده می­شود . ارتوکلاز در سنگهای نفوذی که در دمای متوسط و نسبتاً سریع سرد شده اند مشاهده می شود . سانیدین مخصوص گدازه­های با دمای زیاد مثل تراکیتها و ریولیتها است. شش سنگ اصلی به عنوان منابع مهم تأمین کننده فلدسپات شناخته می شوند که عبارتند از:

۱- پگماتیتهای همراه با گرانیت گرافیکی

۲- آلاسکیت

۳- آپلیت

۴- گرانیت

۵- ماسه های فلدسپاتی سواحل و بستر رودخانه ها

۶- کوارتزیت فلدسپاتی

حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد سنگهای پگماتیتی ر ا فلدسپاتها و ۲۵ تا ۳۰ درصد آن را کوارتز تشکیل می دهد . آلاسکیت سنگی است با ترکیب گرانیتی و رنگ روشن که فاقد کانیهای تیره است . این سنگ از ۴۵ درصد پلاژیوکلاز، ۲۰ درصد میکروکلین، ۲۵ درصد کوارتز و ۱۰ درصد مسکویت تشکیل شده و سالهاست که به عنوان سنگ معدن میکا و فلدسپات در امریکا مورد بهره برداری قرار می گیرد . آپلیتها از جمله سنگهای آذرین درونی هستند که دارای ترکیب گرانیتی بوده و با رنگ روشن و حالت دانه شکری خود دارای مقادیر زیادی فلدسپات هستند.

 کاربرد فلدسپات

در اکثر موارد از فلدسپات پتاسیک به عنوان ماده اصلی سازنده سرامیکها و کمک ذوب استفاده می شود در حالی که از فلدسپات سدیک در تهیه شیشه و لعاب استفاده می گردد. آلومینیم موجود در فلدسپاتها به جای قسمتی از سیلیس در شیشه جایگزین شده و مقاومت فیزیکی شیشه را در برخورد با اشیاء، خمیدگی و حرارتهای ناگهانی افزایش می دهد . مقدار اکسید آهن فلدسپاتها برای مصرف در صنایع چینی و لعاب نباید از ۵/۰ درصد و در صنایع شیشه نباید از ۳۵/۰ درصد بیشتر باشد . مقدار اکسید آلومینیم فلدسپاتها نیز نباید از ۱۵ درصد تجاوز کند.

در حدود ۶۵ درصد از آلکالی فلدسپاتها در صنایع شیشه سازی، ۳۰ درصد در صنایع سرامیک و ۵ درصد به عنوان پرکننده در صنایع لاستیک سازی، رنگ سازی و سایر موارد مصرف می شود. قیمت فلدسپاتهای پتاسیک نیز بیشتر از فلدسپاتهای سدیک است. کانیهایی مثل نفلین و تالک می توانند به عنوان جانشین فلدسپاتها در صنایع سرامیک و شیشه استفاد ه شود . آمازونیت با رنگ سبز روشن و آنورتیت شیری می تواند به عنوان کانی نیمه قیمتی مورد استفاده قرار گیرد . انواعی از فلدسپاتهای پلاژیوکلاز که خصوصیت بازتاب صدفی نشان می دهند پس از تراش با نام ماه سنگ فروخته می شوند.

صنایع شیشه سازی یکی از مهمترین مصرف­کنندگان فلدسپات و نفلین سینیت است که تقریباً نیمی از تقاضا برای آنها را پوشش می­دهد. در این صنعت، فلدسپات به عنوان کمک ذوب برای افزودن آلومینا (AL2O3) به شیشه به کار می­رود که یکی از اجزای بسیار مهم شیشه است. گرچه درصد قابل توجهی آلومینا در اکثر شیشه­ها وجود ندارد، ولی این اکسید باعث آسانی کار با شیشه می­شود. همچنین باعث افزایش مقاومت شیشه در برابر خوردگی شیمیایی ، افزایش سختی و دوام آن می­شود و امکان تبلور شیشه را کاهش می­دهد. در واقع، کانی­های گروه فلدسپات در صنعت شیشه سازی تأمین کننده اکسیدهای قلیایی (Na2O, k2o)به عنوان کمک ذوب هستند. در صنایع سرامیک سازی نیز فلدسپات ها به عنوان کمک ذوب مصرف می­شوند. صنعت سرامیک سازی حدود ۶/۶ میلیون تن در سال، کمک ذوب مصرف می­کند که قسمت عمده آن را فلدسپات ها تشکیل می­دهند.

فرمولاسیون سرامیک­ها به دو بخش تقسیم می­شود که شامل مواد سازنده نرم و خمیری، مواد سازنده سخت است. اجزای تشکیل دهنده نرم، رس­ها و پرکننده­های خنثی هستند که باعث تبدیل مواد به شکل دلخواه می­شوند. اجزای تشکیل دهنده سخت که اساساً شامل کمک ذوب­ها هستند، این امکان را فراهم می­کنند که شکل مورد نظر با کاهش حرارت مذاب تغییر نکند و به همان حالت اولیه باقی بماند. فلدسپات ها در تولید لعاب، پرکننده ها، ساینده ها، الکترودهای جوشکاری و سایر مواد نیز مصرف می­شوند.طراحی سایت : پرشین تیک