به وب سایت شرکت شباهنگ برکت خوش آمدید.
EN

طرح تولید الکل متیلیک متانول و گاز پروپیلن و پلی پروپلین GTPP
طرح تولید الکل متیلیک متانول و گاز پروپیلن و پلی پروپلین GTPP
طرح تولید الکل متیلیک متانول و گاز پروپیلن و پلی پروپلین GTPPطرح تولید الکل متیلیک متانول و گاز پروپیلن و پلی پروپلین GTPP
کارفرما : شرکت میعاد سازه خاور میانه
محل پروژه : کهگیلویه و بویراحمد - دهدشت
حجم سرمایه گذاری کل : 19,078,358میلیون ریال
نوع تولید و ظرفیت تولید : 500.000 تن
وضعیت پروژه : در حال اخذ تسهیلات
شرح خدمات انجام شده : تهیه طرح توجیهی

هدف از اجرای طرح :

یکی از مهمترین دست آوردهای تبدیل گاز طبیعی به متانول پروپیلن وپلی پروپیلن می باشد که در این طرح محصول نهائی تولید ۵۰۰٫۰۰۰ تن  پلی پروپیلن مد نظر می باشد ومتانول و پروپیلن محصولات میانی هستند. هدف از اجرای طرح در کنار تأمین بخشی از نیازهای داخلی به محصول نهایی پلی پروپلین برنامه ریزی برای صادرات محصول به کشورهای همسایه خصوصا” کشور ترکیه ، کشورهای اروپایی و کشور چین می باشد.
اطلاعات کلی طرح

محل اجرای طرح در استان کهگیلویه و بویراحمد از مناطق نفت خیز جنوب و در شرایط آب وهوائی نیمه گرمسیری با متوسط حرارت سالانه۲۳درجه و مطلوب برای صنایع پتروسیمی می باشد که از زیر ساختهای لازم برای این صنعت برخوردار ودر فاصله ۱۴۵کیلومتری ساحل خلیج فارس واقع گردیده است.در مناطق گرم با هوای شرجی، استهلاک و هزینه نیروی انسانی بیشتر است در این مناطق که اغلب نزدیک دریا هستند دسترسی به آب و بازارهای جهانی کم هزینه تر است اما عمر کارخانه در این مناطق کوتاهتر و هزینه تعمیر و نگهداری بیشتر است یعنی کارخانه ای که در مناطق سردسیر یا معتدل ۴۰ سال عمر مفید و سود دهی دارد در مناطق نزدیک دریا عمر مفید کارخانه چندسال کم است به  دلیل استهلاک بالاتر،  منظور اینکه هزینه تعمیر ونگهداری این کارخانه ها در سالهای آخر عمر آنقدر زیاد می شود که حفظ و تداوم تولید ممکن است چندان اقتصادی نباشد.در مجموع ایجاد کارخانه GTPP در مناطق مختلف ایران به دلیل داشتن گاز پایدار اقتصادی است مشروط به داشتن مجوز خوراک گاز و تضمین تامین آب پایدار مورد نیاز کارخانه به مدت حداقل ۴۰ سال، البته در مکان هایی که از دانش فنی و نیروهای با تجربه در حوزه پتروشیمی  و از زیرساخت های لازم از جمله اتصال به شبکه ریلی برخوردار هستند و بازار هدف پایدار و تعریف شده ای دارند پذیرش توجیه اقتصادی آنها برای سهامدار آسانتر خواهد بود.  خوشبختانه محل اجرای طرح در منطقه با آب وهوای معتدل و آبهای بدون املاح و کیفیت بسیار مطلوب بعلاوه در نزدیکی ساحل خلیج فارس ومجاور راههای اصلی کشور واقع گردیده که از مزیتهای بسیار خوب طرح می باشد.

موارد کاربرد محصول :

پروپیلن وپلی پروپیلن محصولات بر پایه متانول می باشند .متانول از محصولات پایه در پتروشیمی است و به عنوان مواد اولیه صنعت تولید  پروپیلن – اسید استیک  بنزین- تولید الکل- حلالها- رنگها –پلاستیکها – ضد یخ – فرمالدئید- اتیلن – متیل آمین ومتیل استات کاربرد دارد. پروپیلن مواد اولیه صنعت تولید پلی پرو پیلن- پلی اورتان – پلی کربنات – فنول می باشد و پلی پروپیلن در صنايع مختلفي از قبيل خودروسازي، نساجي و … کاربرد دارد. بيشترين مصرف پلي پروپيلن در ساخت قطعات تزريق مورد استفاده در خودروسازي ميباشد. مصرف قابل توجه ديگر، توليد الياف و نخ براي بسته بندي، فرش ماشيني و موکت استپلی می باشد.

پلی پروپیلن‌ یک پلیمر ترموپلاست می‌باشد که در یک بازه گسترده‌ از کاربردها شامل فیلم و ورق‌، قالب‌گیری دمشی، قالب‌گیری تزریقی، بسته‌بندی غذایی، نساجی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، پلیمر تولید شده از منومر پروپیلن به طور معمول در برابر حلال‌های شیمیایی، بازها و اسیدها مقاوم می‌باشد. که مشخصه این پلیمر می باشد و قابل بازيافت است.

پلي پروپيلن pp در سه فرم isotactic, syndiotacti, atactic توليد مي شود که به صورت عمده به فرم isotactic و با افزودن مقدار کمي از ديگر منومر ها (بيشتر پلي اتيلن PE) می باشد.طراحی سایت : پرشین تیک