به وب سایت شرکت شباهنگ برکت خوش آمدید.
EN

طرح احداث کارخانه تولید سولفات سدیم
طرح احداث کارخانه تولید سولفات سدیم
طرح احداث کارخانه تولید سولفات سدیمطرح احداث کارخانه تولید سولفات سدیم
کارفرما : شرکت آذران امید فردای ارسباران
محل پروژه : آذربایجان شرقی - شهرک صنعتی ورزقان
حجم سرمایه گذاری کل : 31.920میلیون ریال
وضعیت پروژه : در حال اخذ تسهیلات
شرح خدمات انجام شده : تهیه طرح توجیهی و تامین منابع مالی

آشنایی با محصول:

معرفی محصول :

سولفور سدیم :

سدیم سولفید یک ترکیب شیمیایی است که با فرمول Na2S، یا بطور رایج ترحالت هیدراته آن Na2S•۹H2O شناخته می‌شود. هر دو نمک‌های بی رنگ حل شونده در آب هستند که محلول‌های بسیار قوی قلیایی را تشکیل می‌دهند. سدیم سولفید و هیدراتهای آن هرگاه در معرض رطوبت هوا قرار بگیرند گازهیدروژن سولفید آزاد می‌کنند که بویی شبیه به تخم مرغ گندیده دارد. بعضی نمونه‌های صنعتی آن به صورت سدیم سولفید چند آبه (Na2S•xH2O) با درصد وزنی مشخصی از سدیم سولفید وجود دارند. نمونه‌های رایج معمولاً حدود ۶۰ درصد وزنی سدیم سولفید دارند (Na2S•۳H2O).  نمونه‌هایی از این قبیل به دلیل حضور پلی سولفیدها ظاهر نسبتا زرد رنگی دارند، این نمونه‌ها تحت عنوان “پوسته‌های سدیم سولفید” شناخته می‌شوند. البته این نمونه‌ها با وجود اینکه زرد رنگ هستند، در حالت محلول بی رنگ هستند.

نام شیمیایی : سولفور سدیم.

اسامی مترادف با سولفور سدیم : سولفید سدیم.

گرید محصول : ۱٫ سولفور سدیم صنعتی. ۲ . سولفور سدیم آزمایشگاهی.

فرمول شیمیایی : S2Na .

خلوص : سولفور سدیم ۹۹ %

شکل ظاهری : ماده زرد رنگ متمایل به قرمز است که در آب و الکل حل می شود با اکسیژن واکنش داده و به صورت مایع ، پرک و کلوخه تولید می شود.

حلالیت در آب : در آب و الکل حل می شود.

موارد مصرف و کاربرد

سولفور سدیم در صنایع کاربرد بسیار دارد :

۱ . دباغی : موبری پوست.

۲ . صنایع معدن : جداسازی سنگ فلز (فلوتاسیون).

۳ . صنایع کاغذ سازی : ساخت و تولید خمیر کاغذ.

۴ . صنایع شیمیایی : تولید رنگ های گوگردی.

۵ . صنایع نساجی : کاهش عناصر رنگ های گوگردی.

۶ . سولفور سدیم آتش زا می باشد و با آب ، رطوبت و سایر مواد شیمیایی و فلزی واکنش داده ، لذا بایستی در جای

خشک و خنک و دور از تابش خورشید و در انبارهای سر پوشیده نگهداری شوند.

سولفات هیدروژه سدیم (بی سولفات سدیم):

سدیم هیدروژن سولفات که به نام بی سولفات سدیم نیز شناخته می شود ، نمک سدیم آنیون بی سولفات با فرمول مولکولی NaHSO4 است . بی سولفات سدیم یک نمک اسیدی تشکیل شده توسط خنثی سازی جزئی اسید سولفوریک توسط یک معادل باز سدیم ، معمولا به شکل هیدروکسید سدیم یا کلرید سدیم است . این محصول دانه ای و خشک است که با خیال راحت می توان آن را ارسال یا ذخیره کرد . شکل غیر آب دار آن رطوبت دوست است . محلول های سدیم هیدروژن سولفات  اسیدی هستند به نحوی که یک محلول ۱ مول دارای ph کمتر از ۱ است .

کاربرد های سدیم هیدروژن سولفات

سدیم هیدروژن سولفات به طور کلی به منظور پایین آوردن pH استفاده می شود . برای کاربرد های در سطح فنی ، از آن در محصولات پاک کننده ، تزئین سطحی فلزات و به منظور پایین آوردن pH آب برای کلر زدن موثر ، از جمله استخر های شنا ، استفاده می شود . سدیم هیدروژن سولفات هم چنین مورد تایید AAFCO به عنوان یک افزودنی علوفه با مصرف عمومی قرار گرفته است از جمله علوفه حیوانات . از آن به عنوان یک اسیدی کننده ی ادرار به منظور کاهش سنگ های ادرار در گربه ها استفاده می شود .

این ترکیب حداقل برای بعضی از خارپوستان بسیار سمی است ، ولی تا حد زیادی برای اکثر شکل های حیات بی خطر است به نحوی که از سدیم هیدروژن سولفات به منظور کنترل شیوع بیماری در ستاره ماهی های تاج خار دار استفاده می شود .

در ساخت جواهرات ، این نمک ترکیب اولیه استفاده شده در حذف لایه اکسیداسیون از سطح به شمار می رود که معمولا بعد از گرما شکل می گیرد . سدیم هیدروژن سولفات جزء فعال اولیه در پاک کننده های توالت فرنگی های برند Sani Flush و Vanish بود که دیگر ساخته نمی شوند . در صنعت نساجی ، گاهی اوقات از سدیم هیدروژن سولفات بر روی البسه ی مخملی ساخته شده با ابریشم به منظور ایجاد ” مخمل سوخته ” استفاده می شود چون : سدیم هیدروژن سولفات زمانی که بر روی چنین پارچه ای به کار گرفته شود و حرارت ببیند باعث می شود که فیبر های مبتنی بر سلولز شکننده شوند و به شکل پوسته پوسته بریزند و مناطق سوخته شده ای شکل می گیرد که معمولا الگو های جذابی دارند .

کاربردهای سولفات سدیم را می‌توان به صورت زیرخلاصه کرد:

صابون و پاک‌کننده‌ها: ۲۰ درصد سولفات سدیم در تهیه پودرهای پاک‌کننده خانگی و بین ۶۰-۲۰ درصد سولفات سدیم به عنوان پرکننده یا کف‌زای سفید و بی‌اثر دارند.

منبع سودا : به عنوان منبع اقتصادی و دسترس Na2O و یا گوگرد در بعضی صنایع است( صنایع چوب، کاغذ کرافت، شیشه، پارچه، دباغی ، ذوب نیکل، مکمل غذای حیوانات، عکاسی، تصفیه آب، روغن‌های سولفات) حدود ۶۵ درصد سولفات سدیم در تهیه کاغذهای مخصوص بسته‌بندی استفاده می شود.

شیشه: به عنوان منبع اکسید سدیم و گوگرد در شیشه سازی برای حذف حباب‌ها و یا جلادادن و جلوگیری از تشکیل کف روی شیشه در انواع شیشه‌های پنچره، تخت، بطری‌های مختلف، فایبرگلاس‌های عایق، پیرکس و … به کار می‌رود. درصد کمی از سولفات سدیم در صنایع شیشه‌سازی استفاده می‌شود.

منسوجات: در حین رنگرزی پارچه برای حفظ اسنحکام، جدا نگه‌داشتن آلاینده‌های آلی و جلوگیری از نمک‌گذاری ماده رنگ‌زا به کار می‌رود.

شیمیایی: پیش ماده ساخت موادی مانند سولفات سرب ( باطری، رنگدانه) سولفات پتاسیم (کود، داروسازی، شیشه و …) سولفات آلومینوم سدیم و… است.

داروسازی: سولفات سدیم در آب و گلیسرول محلول است و لیکن در الکل حل نمی‌شود. محلول ۸۹٫۳ درصد سولفات سدیم که معمولا شکل تزریقی آن است و فشاری همانند سرم خون دارد.

سولفات سدیم به صورت محلول رقیق به عنوان ملین تجویز می‌شود. همچنین قبل از عمل جراحی دستگاه گوارش و برای تخلیه لوله گوارش، سولفات دو سود به همراه ترکیبات پلیمر غلیظ اکسید اتیلن و آب به نام ماکروگل (Macrogol)  به بیمار خورانده می‌شود. این ماده مصرف زیادی در تهیه پاک‌کننده‌ها از جمله پودرها و مایعات پاک‌کننده دارد.

ترکیب دارویی سولفات سدیم معمولا به صورت تزریقی و با نام‌های سلوئید(Celloid))، نمک فاینون (Fynon salt)  و سولفات سدیم تزریقی تهیه می‌شود. سولفات سدیم تزریقی در داروهای دامپزشکی به عنوان مسهل و تقویت‌کننده فعالیت معده تجویز می‌شود.طراحی سایت : پرشین تیک