به وب سایت شرکت شباهنگ برکت خوش آمدید.
EN

طرح توجیهی

طرح توجیهی

یکی از خدمات شرکت شباهنگ برکت  بررسی و امكانسنجی پروژه های صنعتی و  تهیه طرح توجیهی مطابق با چارچوب و ضوابط بانکی کشور و ادامه کار تا مرحله تامین مالی پروژه ها از سیستم بانکی کشور می‌باشد. اين شركت جهت بالا بردن دقت و سرعت عمليات و استاندارد بودن گزارش‌های خود در بررسيهای مالی و نظارت طرح‌ها از نرم افزارهای بين المللي کامفار و پریماورا استفاده می‌نماید. همچنین این شرکت با داشتن تیم‌های تخصصی در زمینه خدمات مهندسی، تدارکات و ساخت پروژه‌های صنعتی و کارخانجات نیز فعالیت می نماید.

لازم به ذکر است شرکت شباهنگ برکت یکی از اعضای کانون مشاوران اعتباری و سرمایه گذاری بانکی، مشاور امین سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، عضو انجمن صنفی مشاوران بانک صنعت و معدن و همچنین از اعضای انجمن مشاوران مدیریت ایران می‌باشد.

 

 

یک طرح توجیهی شامل فصل‌های زیر می‌باشد:

بخش اول- سابقه متقاضی (Records): این فصل به بیان مشخصات کامل متقاضی، سوابق و توانمندی‌های وی برای اجرای پروژه می‌پردازد.

 بخش دوم- مطالعات بازار(Market Study): جنبه‌های مختلف بازار محصولات و یا خدمات پیش بینی شده برای طرح از جمله عرضه، تقاضا، مصرف، بازار هدف و سایر موارد را مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد.

هر طرحی با توجه به ماهیت آن دارای محصولات یا خدمات گوناگونی می‌باشد که در حالت کلی محصول نامیده می شود. هدف از اجرای آن طرح، ارائه محصول به بازار مصرف است. براین اساس پس از شناسایی بازارهای مصرف محصول و تعیین بازار هدف مورد نظر بایستی به بررسی همه جانبه این بازار اهتمام ورزید. مهم ترین مواردی که در مطالعات بازار طرح ارائه می‌گردد شامل تعیین آمار مربوط به میزان تولید، واردات، صادرات و مصرف محصول مورد نظر در طی سالهای مختلف در کشور و همچنین پیش بینی این موارد در طی سالهای آتی می‌باشد.

بخش سوم- توجیه پذیری فنی(Technical Feasibility): در این بخش ابعاد مختلف فنی طرح از جمله دانش فنی مورد استفاده، ظرفیت سنجی، محل اجرا، ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز و ساختار اجرائی آن مورد مطالعه قرار داده می‌شود.

کلیه اطلاعات فنی اجرای طرح در مراحل احداث و بهره‌برداری در این فصل از گزارش توجیهی ارائه می‌گردد. در این بخش اطلاعات مربوط به هزینه‌های سرمایه‌گذاری که شامل هزینه‌های ثابت سرمایه‌گذاری، هزینه های قبل از بهره برداری و سرمایه در گردش می‌باشد بایستی همراه با مستندات(Performa) قابل ارائه در بانک و سایر نهادهای مربوط ارائه و بررسی گردد. همچنین محاسبات مربوط به هزینه‌های سالیانه تولید که شامل هزینه‌های تأمین مواد اولیه، سوخت، پرسنلی، استهلاک، هزینه‌های تأمین مالی، هزینه‌های اداری و خدماتی و غیره می‌باشد نیز در این بخش ارائه خواهد گردد. در این بخش زمان‌بندی و نحوه اجرای طرح بصورت کلی و مرحله به مرحله تشریح می‌گردد. نتایج مذاکرات با سایر شرکت‌هایی که بعنوان تأمین کننده تجهیزات و پیمانکار ساخت و بهره‌برداری بخش‌های مختلف طرح می‌باشند با مستندات مربوط در این بخش ارائه می‌گردد.

بخش چهارم- تجزیه و تحلیل مالی: (Financial Analysis): شاخص‌های مختلف مالی و سودآوری طرح با استفاده از اطلاعات بخش‌های قبلی گزارش و براساس اصول و استانداردهای اقتصاد مهندسی بدست آمده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد و براساس آن شاخص‌ها در خصوص اجرا و یا عدم اجرای طرح تصمیم گیری می‌شود.

هدف نهایی از اجرای هر طرح توجیهی کسب درآمد و سود از محل فروش محصول و یا ارائه خدمات می‌باشد. اما سئوال بسیار مهم این است که دستیابی به چه مقدار سود به صرفه است و در صورت دست یابی به چه مقدار درآمدی، سهامدار از سرمایه‌گذاری خویش منفعت لازم را کسب نموده است. لذا جهت دست یابی به معیار و شاخص مناسب جهت تعیین سوددهی و یا عدم سوددهی طرح ها، یک سری شاخص های مالی و اقتصادی در طی سال های گذشته از جانب کارشناسان و اقتصاد دانان بزرگ تعریف و مورد استفاده قرار گرفته است.


طراحی سایت : پرشین تیک